17 Nisan 2019 Çarşamba

Kolay Laleli Patik

KOLAY LALELİ PATİK
Hoşgeldiniz! Kolay Laleli patikle sizlerleyim. Patiğimizin ön kısmındaki parçayı tunusişi olarak, kalan kısmını ise 4 şişle öreceğiz. 2.5 numara tığşiş ve 2 numara 4 şiş kullandım. Verdiğim sayılar 38 numara için uygundur. Daha büyük ayağa göre örecekseniz ve örgünüz sıkıysa ilmek sayısını arttırmayı ihmal etmeyin.

Şimdi fotoğraflarla patiğimizle tanışalım mı?

Patikte iki desen kullandım. Biri laleli, diğeri güllü. İkisinin de çizimi burada. Hangisini beğendiyseniz örerken onu seçin.
Başlayalım mı? Lalelerin olduğu deseni tunusişi olarak öreceğiz. 19 ilmek tunusişi olarak başlayalım. Üçüncü sırada verdiğim deseni örmeye başlayın. 19. sıraya geldiğimizde sağ baştan ve sol baştan birer ilmek kesmeye başlayacağız. 19. 20. 21. 22. 23. sıralarda sağ aştan 2. ve 3. ilmeği birlikte keseceğiz. Yani 19. sıradan sonra her sırada toplam 2'şer ilmek azaltmış oluyoruz. Toplam 23 sıra ördüğümüzde tunusişi parçayı bitiriyoruz. 


Ördüğümüz tunusişi parça bittikten sonra ilmek çıkarması kolay olsun diye parçanın etrafından zincir çektim. Böyle olunca ilmek çıkartması daha kolay oluyor.


Mor ipimle devam ediyorum. Zincir çektiğim aralara tığla batarak ilmek çıkarıyorum. Fotoğraftaki gibi parçanın ön yüzündeki deliklere tığla batıp, arkadan ipi öne doğru çıkarıyoruz.  Tığın üzerine çıkardığımız ilmekleri şişe aktarıyoruz. Sağ şişimde 23 ilmek var. 


Tığla deliklere batarak ilmek çıkartıp, çıkardığımız ilmekleri şişlere aktardık. Sağ şişte 23, ortada 10, sol şişte 23 ilmek oldu. 


İlmeklerimizi çıkarttıktan sonra haraşo örgüyle öreceğiz. Mor iple 2 diş, krem iple 1 diş, mor iple 2 diş, sarı iple 1 diş, mor iple 2 diş haraşo ördüm. Yani toplam 8 diş haraşo ördüm. İsterseniz benim gibi renkleri farklı kullanarak örün. İsterseniz aynı renk ipinizle örmeye devam edin. Nasıl olursa olsun 8 diş haraşo öreceğiz. 


Buraya kadar geldik mi? Geldiysek şimdiden sonra yalnızca ortadaki şişimizle haraşo örüp, sağ ve sol yanlara geldiğimizde ilmek keseceğiz. 


Fotoğrafta görüldüğü gibi ortada 10 ilmeğimiz vardı. Sağ ve soldan birer ilmeği de ortaya aldım. Yani ortada 12 ilmeğimiz oldu. Önde ve arkada haraşo olarak öreceğiz. 11 ilmek örünce onikinci ilmekle yandaki şişten bir ilmeği alıp birlikte keseceğiz.
 


 Bu işlemi sağ ve soldaki şişlerde ilmek kalmayınca kadar devam ettireceğiz. 


Veee eksiltmelerimiz bitti. Şişimizde 12 ilmek var. Şimdiden sonra ilmek çıkarmaya başlayacağız.


Ortadaki şişte 12 ilmeğimiz vardı. Şimdi sol yandan tığla 18 ilmek çıkartacağız. Fotoğrafta görüldüğü gibi tığla önden batıyoruz, arkadan ipi alıp çıkartıyoruz.


  Sol yanda 18 ilmeği tığımın üzerine çıkarttım. 


Fotoğrafta görüldüğü gibi tığın üzerine çıkarttığım ilmekleri şişime aktardım.


Aynı şekilde sağ yanda da 18 ilmek çıkarttım. Sağda 18, ortada 12, solda 18 ilmeğim var. 


Şimdiden sonra örgünün iç ve dış kısmında haraşo olarak öreceğiz. Ben 1 diş mor, 1 diş sarı şeklinde ördüm. Toplam 13 diş haraşo ördüm. Artık topuğa geçioruz. Ortadaki şişteki 12 ilmeğimiz vardı. 11 ilmeği örüyoruz, onikinci ilmekle yandaki şişten bir ilmeği alarak birlikte kesiyoruz. Kesme işlemi şişimizde 12 ilmek kalıncaya kadar devam ediyor.
 


Evet, patiğimiz bitti. Örecek olanlara kolay gelsin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder