17 Ocak 2015 Cumartesi

Kırmızı Arabalı Çocuk Patiği ve Açıklaması

KIRMIZI ARABALI ÇOCUK PATİĞİ VE AÇIKLAMASI

2 numara şiş kullanıyoruz. Flora kırmızı-siyah-beyaz iple örüyoruz. Sizler ip markasını değiştirebilir, istediğinizi seçebilirsiniz. 

Verdiğim ilmek sayıları 30 numara erkek çocuk ayağına göre. İp kalınlaşıp şiş numarası büyüdükçe ayak numarası küçülüp büyüdükçe ilmek sayılarının aynı şekilde sabit kalmayıp değişeceğini düşünerek örelim lütfen. 

Yapacak olanlara kolay gelsin. 

Başlayalım mı?

Bitmiş hali yukarıda duruyor. Patik alttan ve yandan dikilerek bitiriliyor. Bittikten sonra iğneyle kaş ve göz yapabilirsiniz. Tığla tekerlek yapıp dikebilirsiniz. Şimdi başlayalım. 

Siyah, kırmızı flora ip, beyaz elsan ip kullandım. 2 numara şişle ördüm. Şişimize siyah ipimizle 67 ilmek atıyoruz. Toplam 8 sıra haraşo öreceğiz. Her arka sıraya geldiğimizde 2 arttırma yapacağız. İlk sıra haraşonuzu ördükten sonra arkaya döndük. 32 ilmek ör 1 arttır 3 ilmek ör 1 artır 32 ilmeği ör. Öne gelince haraşo ör. Arkaya dönünce 32 ilmek ör 1 arttır 5 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Öne gelince haraşo ör. Arkaya dön 32 ilmek ör 1 arttır 7 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Önü haraşo ör. Arkaya dönünce 32 ilmek ör 1 arttır 9 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Önü haraşo ör. Arkaya dönünce 32 ilmek ör 1 arttır 11 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Önü haraşo ör. Arkaya dönünce 32 ilmek ör 1 arttır 13 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Önü haraşo ör. Arkaya dönünce 32 ilmek ör 1 arttır 15 ilmek ör 1 arttır 32 ilmek ör. Önü haraşo ör. Toplam 81 ilmeğimiz olana kadar arttırıyoruz. 8 sıra siyah haraşo örmeyi bitirince siyah ipimizle işimiz bitiyor. 
8 sıra haraşo ördük siyah ipimizle. Arkaya kırmızı ipimizi takıp yalnızca arka sırayı haraşo örüyoruz. Öne döndüğümüzde ters-düz olmak üzere kırmızı ipimizle örneğimizi koyuyoruz. Toplam 11 sıra kırmızı flora ipimizle 1 ters-1 düz örüyoruz. 

11 sıra kırmızı flora ipimizle ters-düz örme işlemini bitirdikten sonra patiğimizin burnunu oluşturacağız. Patiğimizin ortasını bulacağız ve her sağa-sola gittiğimizde bir ilmek keseceğiz. 

Sağdaki şişe 33 ilmek,ortadaki şişe 15 ilmek, soldaki şişe 33 ilmek gelecek şekilde şişlerimize ilmeklerimizi dağıtıyoruz. Sağ ve sol şişlerde herhangi bir örme işlemimiz olmayacak. Sadece ortada 15 ilmek bulunan şişimizle sağa ve sola gittiğimizde ilmek keseceğiz. 15 ilmek bulunan şişimizdeki ilmekleri ördük önde keseceğimiz zaman son ilmeği sol şişe alıyoruz. İpi arkaya alıyorsunuz. Şişi ilmeklerin içinden öne değil ucu arkaya bakacak şekilde sokuyorsunuz 2 ilmeğin içinden ipi geçiriyor, yani kesiyorsunuz. Arkada ilmek keserken son ilmeği sol şişe alıyorsunuz. Şişi ilmeklerin içine sokuyorsunuz ipi üstüne atıp 2 ilmeği topluyorsunuz. Arkada ve önde her ikisindede ilmek kesip arka yada ön tarafa döndüğünüzde ilk ilmeği örmüyorsunuz. Böyle yaparsanız örgünüz daha güzel olur. Sağ ve sol şişlerinizde 23'er ilmek kalana kadar kesmeye devam ediyorsunuz. 

Sağ ve sol şişlerde 23'er ilmek olduktan sonra arkadan beyaz ipi takıyoruz. Yalnızca arkada beyaz ipi haraşo örüyoruz. Öne döndüğümüzde düz arkaya döndüğümüzde ters olacak şekilde beyaz ipimizle 10 sıra örüyoruz.

Beyaz ilmeklerimiz bittikten sonra beyazla ördüğümüz pencerenin sağ ve sol yanlarından 7 veya 8'er ilmek çıkarıyoruz. Nasıl ilmek çıkarıyorsunuz? Kırmızı ip arkada dururken tığla öndeki ilmeğin içinden ilmek çıkarıp şişe çıkardığımız ilmeği alıyoruz. Resimde görüldüğü gibi pencerenin sağ ve sol yanlarında 7'şer ilmek çıkardım, her taraf kırmızı flora ip oldu... 

Bundan sonra kırmızı flora ipinizle önden 9 sıra düz örülmüş olana kadar örüyorsunuz. Arkadan ilmekleri kesip bitiriyorsunuz. Bitirdikten sonra göreceksiniz örgü öne doğru kıvrılacak. Bunu bir iğne yardımıyla kırmızı iple dikerek sabitleyebilirsiniz. Patiği alttan ve yandan dikeceksiniz. Beyaz kısma kaş, göz yapabilirsiniz iğne yardımıyla. Tığla tekerlek yapıp dikebilirsiniz. 

Gördüldüğü gibi sonuç bu oldu. Beyaz kısma kaş göz yapabilirsiniz iğne yardımıyla dikerek. Yüncülerde göz şeklinde düğmeler var onlardan alıp dikebilirsiniz. Tığla tekerlek yapıp dikebilirsiniz. Sizin yaratıcılığınıza kalmış. Benden bu kadar. Yapacak olan varsa kolay gelsin...

1 yorum:

  1. Do you have a simple pattern in English to make the red slippers?
    Thank you

    YanıtlaSil